Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skotská liga

30. 3. 2007

7. dubna se bank of Scotland rozdělí na dvě poloviny, na prvních šest, a na posledních šest. Závěrečných 5 kol SPL tak týmy odehrají v rámci svých skupin. Každý týden nás budou čekat napínavé souboje o příčky zajišťující evropské poháry, ale také o setrvání v nejvyšší skotské soutěži.
Během první části SPL sehrál každý tým 33 utkání, kdy proti stejnému klubu nastoupil třikrát. Dohromady tedy odehrál 16 zápasů na domácí půdě a 17 venku, nebo obráceně. V druhé fázi odehraje každý tým 5 utkání proti protivníkovi z jeho poloviny tabulky, čímž se uzavře počet kol na číslo 38.

Toto rozdělení se koná už sedmým rokem. Vzniklo v sezoně 2000/01, kdy byla Bank of Scotland Premierleague navýšena z 10 na 12 týmů. Cílem bylo dosáhnout vyššího počtu utkání mezi nejlepšími týmy SPL a redukovat počet soubojů o střed tabulky. Rozdělení na "Top Six" a "Bottom Six" se provádí po odehrání 33. kola SPL. Předpokládají se hlavně kvalitní a sledovaná utkání o pohárovou Evropu: Televizní stanice Setanta, která vlastní exklusivní práva na vysílaní SPL, bude přinášet přímý přenos minimálně ze dvou zápasů kola.

Dalším důvodem, proč existuje rozdělení do skupin, je počet zápasů. Kdyby se hrálo na 33 kol, tak by to bylo nesparavedlivé v tom, že by nebyla rovnováha mezi zápasy odehranými venku a doma a také 33 utkání je podle zástupců klubů málo. V případě, že by se hrálo na 44 kol, tak by se sice týmy utkaly proti sobě čtyřikrát, ale zase je to už mnoho utkání. Proto rozdělení na skupiny a následných 5 kol je takovým kompromisem mezi výše zmíněnými názory.

Rozlosování závěrečných kol bylo provedeno tak, aby se docílilo toho, že kluby odehrají 19 zápasů na domácí půdě a 19 venku. Je to však šance, že se to nepovede a tým sehraje 18 domácích a 20 venkovních utkání. Tato situace od zavedení rozdělení nastala pouze v jedné sezoně a zasáhla týmy Aberdeen, Inverness CT a Livingston.

Je také možné, že jeden tým odehraje doma 3 utkání a venku je jedno nebo naopak, ale tato situace ještě nikdy nenastala. Každý klub tedy odehraje doma 3 a venku 2 utkání nebo naopak, čímž se vyrovná rovnováha po prvních 33 kolech a na konci sezony tak bude poměr zápasů 19:19.

Týmy se podle výsledků v posledních 5 kolech nemohou umístit mimo svou skupinu. Tudíž i když tým ze spodní poloviny má víc bodů než klub z horní, tak i přesto skončí pod ním.

Letošní sezona Bank of Scotland Premierleague se uzavře 38. ligovým kolem 19/20. května. Podobným systémem se hraje například v Chorvatsku, rozdělení do skupin měly nebo mají také státy jako Slovensko, Rakousko, Švýcarsko, Polsko a Slovinsko.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář